
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 2.3 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 2.79 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic, Wirewound |
| Height | 2.29 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.79 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 30 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 20 |
| Current Rating | 150 mA |
| DC Resistance (DCR) | 10.7 Ω |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 8.2 µH |
| Core Material | Ceramic |
| Max DC Current | 150 mA |
Stock: 430
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13165
Ext.Price$0.13165
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13165 | $0.13165 |
| 10 | $0.11077 | $1.10770 |
| 50 | $0.10039 | $5.01950 |
| 100 | $0.09098 | $9.09800 |
| 500 | $0.08250 | $41.25000 |
| 1000 | $0.07481 | $74.81000 |
